Nokia-ի և Microsoft-ի գլոբալ համագործակցության առաջին արդյունքները
— Այսօր Microsoft և Nokia ընկերությունները բջջային կապի ոլորտում համագործակցությամբ ներկայացրել են Nokia սարքավորումների համար նախատեսված Microsoft Communicator Mobile առաջին հավելվածը։ Այն ուղղակիորեն միանում է ընկերության կապի համակարգին, ինչը թույլ է տալիս մարդկանց միջև բջջային կապի միջոցով բարձրացնել փոխազդեցության արդյունավետությունը։ Nokia Eseries ОС Symbian բազայի հիման վրա Nokia Eseries մի շարք սմարթֆոնների տերերն արդեն այսօր կարող են տեղադրել այդ հավելվածը՝ անվճար ներբեռնելով այն Ovi Խանութում։
Microsoft Communicator Mobile հավելվածի շնորհիվ օգտագործողը գործընկերների հասանելիության կամ զբաղվածության մասին տեղեկատվություն է ստանում և մեկ հպմամբ կարող է կապվել նրանց հետ ամենահարմար միջոցով. ակնթարթային հաղորդագրություններ, էլեկտրոնային փոստ, SMS կամ էլ հեռախոսականչ։ Գործընկերների անունները և նրանց կարգավիճակները հայտնվում են անմիջապես սարքի կոնտակտների ցանկում՝ աշխատակիցներին թույլ տալով թարմացնել դրանք իրական ժամանակի ռեժիմում, անցկացնել քննարկումներ կամ էլ դրանց միանալ ակնթարթային հաղորդագրությունների փոխանակմամբ, ինչպես նաև զանգահարել առանց հավելվածից դուրս գալու, ներդրված բիզնես քարտերի օժանդակման շնորհիվ։
Ի սկզբանե Nokia E72-ի և Nokia E52C-ի համար հասանելի Communicator Mobile-ը գումարվում է էլեկտրոնային փոստին և անձնական այլ տեղեկատվությանը Microsoft Exchange ActiveSync հավելվածով ուղիղ մուտքի բարելավմանն ուղղված Nokia-ի լուծումների ընդհանուր փաթեթին։ Ծրագրվում է, որ ապագայում Nokia-ի համար Communicator Mobile հավելվածը նախատեղադրվելու է մի շարք Nokia սմարթֆոնների վրա, ինչպես նաև ենթադրվում է հավելյալ բջջային մի քանի սարքի օժանդակում, այդ թվում և վերջերս ներկայացված Nokia E5-ը։
«Nokia ընկերության հետ մեր միությունը նպատակ ունի Nokia սմարթֆոնների միլիոնավոր օգտագործողների համար բարձրացնել կորպորատիվ արդյունավետությունը։ Nokia-ի համար Communicator Mobile հավելվածի ի հայտ գալը մեր ընդհանուր տեսլականի իրականացման ճանապարհի հիանալի սկիզբ է»,- ասել է Microsoft ընկերության գլխավոր մենեջեր Քիրթ Դեբիքը (Kirt Debique)։
«Այս հավելվածն իրոք ապահովում է առավել արդյունավետ աշխատանք, քանի որ դուք տեսնում եք, մարդը զբաղված է՞, թե՝ ոչ, ավելին, առաջարկվում է նրա հետ կապի ամենաիրատեսական միջոց։ Հավելվածը նաև համապատասխանում է կորպորատիվ բոլոր պահանջներին՝ ներդրման շահավետություն, անվտանգություն, օգտագործման հարմարավետություն և հուսալիություն», ընդգծել է Nokia ընկերության փոխնախագահ Յուքո Լափալայնենը (Ukko Lappalainen)։
Այս հավելվածի գործարկումը երկու հսկաների անցյալ տարվա օգոստոսին հայտարարված գործակցության արդյունքն է, և նման բարձր մակարդակի փոխազդեցության առաջին փորձը երկու ընկերության համար։ Միության մասին հայտարարության պահից ի վեր երկու ընկերությունն էլ սերտ գործակցել են նոր լուծումների ստեղծման և մշակման ուղղությամբ։
Microsoft-ի և Nokia-ի գործակցության մասին հավելյալ տեղեկատվությունը հասանելի է սույն հղումով՝
Հավելյալ նյութեր և լուսանկարներ կարելի է գտնել ինտերնետային այս հասցեներով www.microsoft.com/presspass և www.nokia.com/press/
Microsoft ընկերության մասին
1975 թ, հիմնված Microsoft (Nasdaq «MSFT») ընկերությունը ծրագրային ապահովման և մարդկանց ու ընկերություններին իրենց ներուժն ամբողջությամբ բացահայտել օգնող ծառայություների և լուծումների մատակարարման ոլորտի համաշխարհային առաջատարն է։
Նշում խմբագիրների համար. եթե ձեզ հետաքրքրում է Microsoft ընկերության մասին հավելյալ տեղեկատվություն, այցելեք ընկերության կայքի կորպորատիվ տեղեկատվություն պարունակող էջը՝ http://www.microsoft.com/presspass հասցեով։ Հղումները, հեռախոսահամարները և պաշտոնները ճիշտ են հրապարակման ամսաթվի համար, իսկ այսօր դրանցում հնարավոր են փոփոխություններ։ Հավելյալ տեղեկատվության համար լրագրողներն ու վերլուծաբանները կարող են դիմել Microsoft ընկերության Արագ փոխազդեցության խմբին, ինչպես նաև պաշտոնական այլ անձանց՝ նշված http://www.microsoft.com/presspass/contactpr.mspx հասցեում։
Nokia-ում մեր առաքելությունն ենք համարում մարդկանց միմյանց միացնելը: Մենք առաջարկում ենք առաջավոր տեխնոլոգիաներ` անձնավորված ծառայությունների համադրությամբ, որոնց շնորհիվ մարդիկ կարող են ավելի մոտ լինել իրենց համար կարևոր բանի: Ամեն օր ավելի քան 1,2 միլիարդ մարդ հաղորդակցվում են միմյանց հետ Nokia ընկերության սարքերի շնորհիվ. սկսած պարզ հեռախոսներից մինչև ժամանակակից սմարթֆոններ և բարձրարտադրողական շարժական համակարգիչներ: Այսօր Nokia ընկերությունն իր սարքերում ներառում է նորարարական ծառայություններ Ovi-ի (www.ovi.com) միջոցով` այդ թվում երաժշտություն, քարտեզներ, հավելվածներ, էլեկտրոնային փոստ և շատ այլ բաներ: Nokia-ի ստորաբաժանում NAVTEQ ընկերությունը թվային համալիր քարտեզագրության և նավիգացիոն ծառայությունների ոլորտի առաջատար է, իսկ Nokia Siemens Networks ընկերությունը մատակարարում է սարքավորումներ և կապի ցանցերի համար լուծումներ ողջ աշխարհում:

Первые результаты глобального сотрудничества  Nokia и Microsoft
Редмонд, штат Вашингтон, и Эспоо, Финляндия – 5 мая 2010 года – Сегодня  компании Microsoft и Nokia представили Microsoft Communicator Mobile для устройств Nokia, первое приложение, ставшее результатом сотрудничества в области мобильной связи. Это приложение напрямую подключается к системе связи компании, что позволяет повысить эффективность взаимодействия между людьми с помощью мобильных устройств. Владельцы ряда смартфонов Nokia Eseries на базе ОС Symbian уже сегодня могут  установить это приложение, скачав его бесплатно  в Магазине Ovi.
С приложением Microsoft Communicator Mobile пользователь получает информацию о доступности или занятости  коллег и одним нажатием может связываться с ними наиболее удобным способом: с помощью мгновенных сообщений, электронной почты, SMS или телефонного звонка. Имена коллег и их статус встраиваются непосредственно в список контактов самого устройства, позволяя сотрудникам самим обновлять свой статус в режиме реального времени, проводить или присоединяться к обсуждениям с помощью обмена мгновенными сообщениями, а также звонить, не выходя из приложения, с помощью встроенной поддержки бизнес карт.
Приложение Communicator Mobile, первоначально доступное для Nokia E72 и Nokia E52, добавляется к общему портфолио решений Nokia по оптимизации прямого доступа к электронной почте и другой персональной информации при помощи приложения Microsoft Exchange ActiveSync. Планируется, что в будущем приложение Communicator Mobile для Nokia будет предустановлено на некоторых смартфонах Nokia, а также предполагается поддержка дополнительных мобильных устройств, в том числе недавно анонсированной Nokia E5.
«Наш альянс с компанией Nokia нацелен на повышение корпоративной эффективности для миллионов владельцев смартфонов Nokia по всему миру, - сказал Кирт Дебик (Kirt Debique), Генеральный менеджер корпорации Microsoft. – Появление приложения Communicator Mobile для Nokia – отличный старт на пути воплощения нашего общего видения».
«Это приложение действительно обеспечивает более эффективную работу, потому что вы видите, занят человек или свободен, более того, предлагается оптимальный способ связи с ним, - подчеркнул Юкко Лаппалайнен (Ukko Lappalainen), Вице-президент компании Nokia. – Приложение также соответствует всем корпоративным требованиям: экономичность внедрения, безопасность, удобство в использовании и надежность».
Запуск данного приложения – первый результат сотрудничества двух гигантов, анонсированного в августе прошлого года, и первый опыт взаимодействия для обеих компаний на столь серьезном уровне. С момента анонса о создании альянса, обе компании тесно сотрудничали над созданием и разработкой новых решений.
Дополнительная информация о сотрудничестве Microsoft и Nokia доступна по ссылке ниже:
Microsoft и Nokia будут проектировать, разрабатывать и продвигать решения для продуктивной работы на мобильных устройствах в рамках глобального партнерства
Дополнительные материалы и фотографии можно найти по адресу в интернете www.microsoft.com/presspass и www.nokia.com/press/
О корпорации Microsoft
Основанная в 1975 году, корпорация Microsoft (Nasdaq «MSFT») является мировым лидером в области программного обеспечения, в предоставлении услуг и решений, которые помогают людям и компаниям полностью раскрыть свой потенциал.
Примечание для редакторов: если вас интересует дополнительная информация о корпорации Microsoft, посетите страницу, содержащую корпоративную информацию, на сайте компании по адресу в Интернете http://www.microsoft.com/presspass. Ссылки, телефонные номера и должности верны на дату публикации, на сегодняшний день в них возможны изменения. За дополнительной поддержкой журналисты и аналитики могут обращаться к Группе быстрого взаимодействия корпорации Microsoft, а также иным официальным лицам, указанным по адресу http://www.microsoft.com/presspass/contactpr.mspx
Мы в Nokia считаем своей миссией соединение людей. Мы предлагаем передовые технологии в сочетании с персонализированными сервисами, благодаря которым люди могут быть ближе к тому, что важно для них. Ежедневно свыше 1,2 миллиарда людей связываются друг с другом при помощи устройств от компании Nokia – начиная от простых телефонов и заканчивая современными смартфонами и высокопроизводительными мобильными компьютерами. Сегодня компания Nokia интегрирует в свои устройства инновационные сервисы посредством Ovi (
www.ovi.com), включая музыку, географические карты, приложения, электронную почту и много другое. Компания NAVTEQ, подразделение Nokia, является лидером в области комплексной цифровой картографии и навигационных сервисов, а компания Nokia Siemens Networks поставляет оборудование и решения для сетей связи по всему миру.