Նավիգացիա Nokia-ի հետ. անվճար և ընդմիշտ
Հունվարի 21, Էսպոո - Nokia-ն հայտարարում է, որ Nokia սմարթֆոնների հետիոտնային և ավտոմոբիլային նավիգացիայի բոլոր ծառայությունները լինելու են անվճար OVI Քարտեզների նոր տարբերակում, որը հնարավոր է ներբեռնել www.nokia.com/maps կայքում: Տվյալ քայլը կարող է կրկնակի մեծացնել շարժական նավիգացիայի շուկայի ծավալը:
OVI Քարտեզների նոր տարբերակը ներառելու է հետիոտնային և ավտոմոբիլային նավիգացիայի բոլոր գործառույթները, քայլելու ընթացքում 46 լեզվով ձայնային ուղեկցում 74 երկրի, երթևեկության դրության մասին տեղեկատվություն ավելի քան 10 երկրի, ինչպես նաև մանրամասն քարտեզներ ավելի քան 180 երկրի համար:
«Ինչու՞ ունենալ բջջային հեռախոս և ավտոմոբիլային նավիգացիոն առանձին սարքավորում, որն աշխատում է միայն կոնկրետ երկրում կամ շրջանում: Համադրեք երկուսը մեկում, դարձրեք այս առաջարկն անվճար և գլոբալ և դուք միանգամից կկրկնապատկեք շարժական նավիգացիայի շուկայի ներուժը»,-ասում է Nokia-ի փոխնախագահ Անսսի Վանյոկին (Anssi Vanjoki): «Nokia-ն ողջ աշխարհով ավտոմոբիլային և հետիոտնային նավիգացիա առաջարկող միակ ընկերությունն է, ընդ որում ի տարբերություն ավոմոբիլային նավիգացիոն համակարգեր արտադրողների, մենք սպառողին չենք սահմանափակում միայն մեկ երկրի կամ շրջանի քարտեզով: Ձեզ անհրաժեշտ չէ գնել արտոնագիր ուրիշ երկրի համար, եթե նույնիսկ ժամանել եք ընդամենը մի քանի օրով: Մենք անվճար առաջարկում ենք ինչպես քարտեզներ, այնպես էլ նավիգացիոն ծառայություններ` գործառութային բարձրորակ ողջ հնարավորություններով, որոնք ակնկալում են սպառողները»:
OVI Քարտեզների  հանգուցային 5 առանձնահատկություններ՝
1.     Աշխարհի բոլոր երկրների քարտեզներ, ավտոմոբիլային և հետիոտնային նավիգացիա` անվճար:
OVI Քարտեզների նոր տարբերակն ապահովում է բոլոր քարտեզներն ու   բարձրորակ      նավիգացիա` ձեր սմարթֆոնի օգտագործման ողջ ընթացքում: Պետք չեն հավելյալ որևէ արտոնագրեր ուրիշ երկրների, շրջանների կամ ծառայությունների համար, պետք չէ հավելյալ ձեռք բերել ուղեցույցներ ու երթևեկության վիճակի մասին տեղեկատվություն:  Քայլ առ քայլ ձայնային անվճար ուղեկցում, ինչպես հետիոտնային, այնպես էլ ավտոմոբիլային նավիգացիայի համար: Հնարավոր են միայն հեռախոսից Ինտերնետ մուտքի ծախսեր:
2.     Նավիգացիայի ընթացքում բջջային ցանցին անընդմեջ միացումը պարտադիր չէ:
Ձեզ անհրաժեշտ չի լինի թանկարժեք և ակումուլյատորը լիցքազրկող մուտք դեպի ցանց Nokia հիբրիդային բացառիկ տեխնոլոգիայի շնորհիվ: Դուք կարող եք նախապես ներբեռնել քարտեզները ձեր Nokia սմարթֆոն և փոխադրել այն offline ռեժիմ, ինչը կտնտեսի ակումուլյատորի ծախսը, իսկ նավիգացիոն համակարգը միևնույն է կշարունակի աշխատել: Դա հատկապես օգտակար է այն մարդկանց, որոնք ճանապարհորդում են արտասահմանում և մտահոգվում միացման արժեքի համար, կամ էլ վատ կամ զրոյական ծածկույթով շրջաններում:
3.     Աշխարհի ավելի քան 180 երկիր. գլոբալ լավագույն ծածկույթը
Դուք ձեզ հետ վերցնում եք բջջային հեռախոս, ուր էլ որ մեկնեք, ուստի մենք առաջարկում ենք աշխարհի ավելի քան 180 երկրի քարտեզ, ինչպես նաև ավտոմոբիլային և հետիոտնային ձայնային նավիգացիա 74 երկրի համար` 46 լեզվով: Սա լավագույն գլոբալ ծածկույթն է, ընդ որում անվճար:
4.     Վեկտորային հիբրիդային բացառիկ քարտեզներ:
Ovi քարտեզները ստեղծված են վեկտորային հիբրիդային քարտեզների առաջադեմ տեխնոլոգիաների հիման վրա: Այդ քարտեզները մատուցում են բարձրորակ պատկեր, սակայն փոխանցվող տվյալների ծավալն ավելի փոքր է, և դա ձեզ թույլ կտա շարունակել նավիգացիան անգամ բջջային կապի բացակայության դեպում: Բջջային օպերատորի ցանցով Ինտերնետ միացմամբ ներբեռնված կամ էլ թարմացված քարտեզները չափով մոտավորապես կրկնակի փոքր են, քան բջջային քարտեզների մյուս մատակարարների հավելվածների քարտեզագրային տվյալները: Ի տարբերություն մյուս մատակարարների լուծումների, հիբրիդային տեխնոլոգիան նաև ներբեռնված քարտեզները հետագա օգտագործման համար սարքի վրա պահպանելու հնարավորություն է ընձեռում:
5.     Ձայնային ուղեկցում ու երթևեկության մասին տեղեկատվություն ավտոմոբիլստների և հետիոտնի համար:
Ավտոմոբիլիստների համար մեր առաջարկը ներառում է ուղղության ընտրության օգնություն, տեղեկատվություն երթևեկության, ռադարների ու թույլատրելի առավելագույն արագության մասին: Հետիոտնի համար առաջարկում ենք պուրակներում և հետիոտնային գոտիներում երթուղիների նպատակահարմար ընտրություն` աշխարհի ավելի քան 80 քաղաքում, ինչպես նաև 6000 3 D-տարբերանիշ ավելի քան 200 քաղաքում:
2010թ. մարտից GPS-ընդունիչով Nokia-ի բոլոր մոդելները կտրամադրվեն OVI Քարտեզների նախատեղադրված նոր տարբերակով, շրջանի ներբեռնված քարտեզով, ինչպես նաև հետիոտնային և ավտոմոբիլային նավիգացիայի անվճար գործառույթներով և Lonely Planet և Michelin կատալոգներ մուտքի հնարավորությամբ:
Հավելյալ տեղեկատվություն կարելի է ստանալ այստեղ.
http://digitalnewsroom.nokia.com
www.nokia.com/press
Ծանոթագրություն.
Ovi քարտեզների նոր տարբերակի հետ համատեղելի մոդելների ցուցակը անոնսի պահին՝ Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic и Nokia X6.. Համատեղելի մոդելների ակտուալ ցուցակը ճշտելու համար այցելեք http://www.nokia.com/maps.
Հնարավոր են տվյալների փոխանցման ծախսեր: Խնդրում ենք, ճշտեք օպերատորների` տվյալների փոխանցման արժեքը:
Nokia-ն բջջային կոմունիկացիաների արդյունաբերության հիմնադիրն ու բջջային սարքերի արտադրության համաշխարհային առաջատարն է: Այսօր Nokia-ն մարդկանց կապն ապահովում է ամենաբազմազան միջոցներով՝ միավորելով բջջային կապի ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները անհատականացված ծառայությունների հետ, որոնք նրանց հնարավորություն են տալիս կապի մեջ լինել իրենց համար կարևոր տեղեկատվության հետ: Միաժամանակ Nokia-ն մատուցում  է թվայնացված քարտեզային տեղեկատվություն NAVTEQ-ի միջոցով, ինչպես նաև կապի ցանցերի համար սարքավորումներ, լուծումներ և ծառայություններ Nokia Siemens Networks-ի միջոցով:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն.
Վիկտորիա Երյոմինա` Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի տնօրեն Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ Հարավ, Թուրքիա)
Անդրեյ Օրլով՝ Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ Հարավ, Թուրքիա)

Навигация с Nokia - бесплатно и навсегда
21 января, Эспоо Nokia объявляет о том, что все сервисы автомобильной и пешеходной навигации на смартфонах Nokia будут бесплатными в новой версии Карт Ovi, которую можно загрузить на www.nokia.com/maps. Данный шаг может вдвое увеличить объем рынка мобильной навигации.
Новая версия Карт Ovi будет включать все функции пешеходной и автомобильной навигации, пошаговое голосовое сопровождение для 74 стран на 46 языках, информацию о состоянии движения для более чем 10 стран, а также детальные карты для более чем 180 стран.
“Зачем иметь мобильный телефон и отдельное автомобильное навигационное устройство, которое работает только в конкретной стране или регионе?  Соедините два в одном, сделайте это предложение бесплатным и глобальным, и вы сразу удвоите потенциал рынка мобильной навигации”, – говорит Ансси Ваньйоки (Anssi Vanjoki), Вице-президент Nokia . “ Nokia – единственная компания, предлагающая автомобильную и пешеходную навигацию во всем мире, причем в отличие от производителей автомобильных навигационных систем, мы не ограничиваем потребителя картой одной страны или региона. Вам не нужно покупать лицензию для другой страны, даже если вы приехали в нее всего на несколько дней. Мы предлагаем как карты, так и услуги навигации бесплатно, со всем высококачественным функционалом, который ожидают потребители”.
5 ключевых особенностей Карт Ovi:
1.       Карты стран всего мира, автомобильная и пешеходная навигация - бесплатно
Новая версия Карт
Ovi обеспечивает все карты и бесплатную высококачественную навигацию на все время использования вашего смартфона. Не нужны никакие дополнительные лицензии для других стран, регионов или сервисов, не нужно дополнительно приобретать информацию о состоянии движения и путеводители. Бесплатное пошаговое голосовое сопровождение,  как для пешеходной, так и для автомобильной навигации. Возможны лишь расходы на доступ в Интернет с телефона.
2.       Не обязательно постоянное подключение к сотовой сети во время навигации
Вам не понадобится дорогой и сажающий аккумулятор доступ к сети благодаря уникальной гибридной технологии Nokia . Вы можете заранее загрузить карты на ваш смартфон Nokia и перевести его в режим offline, это сэкономит расход аккумулятора, а навигационная система будет все равно работать. Это особенно полезно для людей, путешествующих за границей и волнующихся о стоимости подключения или же в регионах с плохим или нулевым покрытием.
3.       Более 180 стран мира - лучшее глобальное покрытие
Вы берете с собой мобильный телефон, куда бы вы ни направились, поэтому мы предлагаем карты для более чем 180 стран мира, а также голосовую автомобильную и пешеходную навигацию для 74 стран на 46 языках. Это лучшее мировое покрытие, и притом бесплатно.
4.       Уникальные гибридные векторные карты
Карты Ovi построены на базе передовой технологии гибридных векторных карт.  Эти карты
предоставляют изображение высокого качества, однако объем передаваемых данных меньше по размеру и это позволит вам продолжить навигацию даже при отсутствии сотовой связи. Карты, загруженные или обновленные через подключение к Интернету через сеть сотового оператора приблизительно в два раза меньше по размеру, чем картографические данные для приложений других поставщиков мобильных карт. Также гибридная технология позволяет сохранять загруженные карты на устройстве для последующего использования, в отличие от решений других поставщиков.
5.       Голосовое сопровождение и информация о состоянии движения для автомобилистов и пешеходов
Для автомобилистов наше предложение включает помощь в выборе полосы, информацию о состоянии движения, радарах и предупреждения о максимально разрешенной скорости. Для пешеходов мы предлагаем выбор оптимальных маршрутов в парках и пешеходных зонах в более чем 80 городов мира, а также 6000  3
D-меток в более чем 200 городах.
С марта 2010 все новые модели Nokia с GPS-приемником будут поставляться с предустановленной новой версией Карт Ovi, загруженной картой региона, а также бесплатными функциями пешеходной и автомобильной навигации и доступом к каталогам Lonely Planet и Michelin.
Дополнительную информацию можно получить здесь:
http://digitalnewsroom.nokia.com
www.nokia.com/press
Примечание:
Список совместимых с новой версией Карт Ovi моделей на момент анонса: Nokia N97 mini, Nokia 5800 XpressMusic, Nokia 5800 Navigation Edition, Nokia E52, Nokia E55, Nokia E72, Nokia 5230, Nokia 6710 Navigator, Nokia 6730 classic и Nokia X6.. Чтобы уточнить актуальный список совместимых моделей, посетите http://www.nokia.com/maps.
Возможны расходы на передачу данных. Пожалуйста, уточните стоимость передачи данных у операторов.
Nokia – основатель индустрии мобильных коммуникаций и ведущий мировой производитель мобильных устройств. Сегодня Nokia обеспечивает связь между людьми самыми различными способами, объединяя самые современные технологии мобильной связи с персонализированными сервисами, позволяющими оставаться на связи с важной для них информацией. Кроме того, Nokia поставляет широкий ассортимент оцифрованной картографической информации через NAVTEQ, а также оборудование, решения и услуги для сетей связи через Nokia Siemens Networks.
Виктория Еремина директор по связям с общественностью Nokia в Евразии (Россия, Украина, Юг СНГ, Турция)