10 միլիոն դոլար կապիտալով  Open Screen Project հիմնադրամը, որը ստեղծել են ընկերությունները, կօժանդակի Nokia սարքավորումների համար Flash-հավելվածների ստեղծման առավել հեռանկարային, հիմնականում զվարճալիքների, սոցիալական ցանցերի, խաղերի և լրատվական ծառայությունների ոլորտին վերաբերող նախագծերին:
Nokia և Adobe Systems Incorporated կորպորացիաները հայտարարում են, որ Open Screen Project հիմնադրամը, որի ստեղծման մասին ընկերությունները տեղեկացրել էին սույն տարվա փետրվարին, Բարսելոնայում կայացած Mobile World Congress-ում, այժմ կօժանդակի հավելվածների և ծառայությունների մշակողներին՝ Ռուսաստանում և ԱՊՀ հարավային երկրներում: 10 միլիոն կապիտալով հիմնադրամի գլխավոր խնդիրներն են բջջային սարքավորումների,  Adobe Flash  պլատֆորմով սեղանային և կենցաղային էլեկտրոնային սարքավորումների համար նոր հավելվածների և ծառայությունների մշակման օժանդակումըգործարկման մի քանի պլատֆորմանոց միջավայրի առաջխաղացումը, մշակման խոչընդոտների հաղթահարումն ու հավելվածների տարածումը, ինչպես նաև միջարդյունաբերական նորարարական համագործակցության զարգացումը: Nokia-ն արդեն սատարում է մշակողներին Forum Nokia ընկերակցության միջոցով և օգնում նրանց առաջ մղել իրենց հավելվածները Ovi Խանութով, որը ընկերությունը Ռուսաստանում և ԱՊՀ հարավային երկրներում բացել է այս մայիսին:
Հիմնադրամի ստեղծումը Open Screen Project-ի՝  Ինտերնետում, ինչպես նաև ինքնավար հավելվածների հետ աշխատանքի միասնականացմանը ուղղված համաճյուղային ծրագրի, որին մասնակցում է ոլորտի ավելի քան 20 առաջատար, այդ թվում և  Nokia-ն և Adobe-ըիրականացման արդյունքն էր: Հիմնադրամի օժանդակությունը կարող են ակնկալել Adobe Flash Lite-ի պարունակությունը օգտագործող և Nokia պլատֆորմներով ու սարքավորումներով աշխատող  նախագծերը: Որպես մասնակից կարող են հանդես գալ Flash Lite օգտագործող բոլոր հավելվածները, սակայն հիմնադրամի համար առավել հետաքրքիր են Nokia պլատֆորմի հնարավորությունները առավելագույնս ցուցադրող նախագծերը: Հավելվածների գնահատման չափանիշներն են նորարարությունը, գրավչությունը օգտվողների համար, հավելվածների կամ  ծրագրված իրացման կայունությունը, ինչպես նաև Nokia սարքավորումների և Adobe Flash և Adobe AIR™ տեխնոլոգիաների հնարավորություններն ու առանձնահատկությունները գործարկելու աստիճանը, որոնք մշակողներին մատուցում են ստուգված Ինտերնետ-տեխնոլոգիաներ՝ բրաուզերից դուրս օգտագործվող հավելվածների ստեղծման համար:
Nokia-ի և Adobe-ի փորձագետների խումբը վերլուծում է ներկայացված մշակման նախագծերը: Նախագծերի հանգուցային ուղղություններն են. զվարճալիքներ, սոցիալական ցանցեր, ամենօրյա աշխատանքի գործիքներ, խաղեր և տեղեկատվություն: Մշակողները պահպանում են ողջ իրավունքներն իրենց հավելվածների նկատմամբ, մինչդեռ Nokia-ն և Adobe-ը պարունակությունը գնահատելու, փորձարկելու և առաջ մղելու իրավունք են ստանում: Հայտի ներկայացման ընթացակարգի մասին հավելյալ տեղեկություն կարելի է ստանալ www.openscreenproject.org հասցեով:
Ներկա պահին մրցույթին ներկայացվել է 700 հայտ ողջ աշխարհից, և Nokia ընկերությունը հայտարարել է 25 հաղթողներին, որոնք ստացել են Open Screen Project հիմնադրամի աջակցությունը: Որոշ նախագծեր արդեն ամբողջությամբ պատրաստ են և օգտվողներին  մատուցվում են Ovi Խանութում, մի շարք նախագծեր կավարտվեն մինչև այս տարվա ավարտը: Հիմնադրամի օժանդակությունը ստացած ամենահետաքրքիր հավելվածներից է CNN Video-ն, որը ստեղծել է Flash Widgets LLC ընկերությունը: Դրա միջոցով հնարավոր է CNN.com կայքից տեսանյութ նայել՝ միանգամից Nokia N97 սարքով, հավելվածը հասանելի է նաև Ovi Խանութում: Օգտվողը կարող է հավելվածի վիջեթը տեղադրել իր Nokia N97-ի էկրանին՝ CNN-ի տեսագրադարան արագ մուտքի համար: Հաղթողները թվում են նաև այնպիսի հավելվածներ, ինչպիսիք են, ԱՄՆ-ից Flash Widgets ընկերության Twittle-ը, որը Flash Lite Twitter-ի հաճախորդն է, չինական Magus Soft-ի FunGuide հավելվածը (բջջային տեղեկատու, որը ներառում է ամենաթարմ լիսթինգներն ու «դեղին էջերը»), New State Entertainment-ի (Մեծ Բրիտանիա) Paul Van Dyk DJ հավելվածը, որի միջոցով օգտվողները կարող են հետևելով աշխարհի ամենահայտնի դիջեյների օրինակին երաշտության միքշեր անել:
«Open Screen Project հիմնադրամը խթանում է Adobe գործիքների կիրառումն ու խրախուսում գոյություն ունեցող մշակողներին ստեղծել գրավիչ, բացառիկ Flash հավելվածներ՝ միլիոնավոր Nokia սարքերի համար,- նշում է Կիրիլ Զելենսկին՝ Եվրասիա տարածաշրջանում Forum Nokia-ի բիզնեսի զարգացման գծով մենեջերը, - Շուկայում իրացնելով Flash տեխնոլոգիաներով  աշխատող ավելի քան 300 միլիոն Nokia սարք՝ այդ մշակողներին օժանդակում ենք Forum Nokia ընկերակցության միջոցով, ինչպես նաև նպատակային լսարանին ուղղված տարածման խողովակով, Ovi Խանութի միջոցով»:
Նախագծի և Հիմնադրամի մասին առավել մանրամասն տեղեկությունը հասանելի է www.openscreenproject.org  և  http://openscreen.forum.nokia.com  հասցեներում:
Nokia-ն բջջային կոմունիկացիաների արդյունաբերության հիմնադիրն ու բջջային սարքերի արտադրության համաշխարհային առաջատարն է: Այսօր Nokia-ն մարդկանց կապն ապահովում է ամենաբազմազան միջոցներով՝ միավորելով բջջային կապի ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները անհատականացված ծառայությունների հետ, որոնք նրանց հնարավորություն են տալիս կապի մեջ լինել իրենց համար կարևոր տեղեկատվության հետ: Միաժամանակ Nokia-ն մատուցում  է թվայնացված քարտեզային տեղեկատվություն NAVTEQ-ի միջոցով, ինչպես նաև կապի ցանցերի համար սարքավորումներ, լուծումներ և ծառայություններ Nokia Siemens Networks-ի միջոցով:
Adobe ընկերության մասին
Adobe ընկերությունը բոլոր տեսակի տվյալների, այդ թվում և տեքստային ինֆորմացիայի, գրաֆիկական պատկերների, տեսանյութերի և web-պարունակության համար հեղափոխական արտադրանքների աշխարհի առաջատար մշակողն է: Աշխարհում Adobe-ի 25 տարվա գոյության ընթացքում, ընկերությունը ներկայացրել է ծրագրային լուծումներ, առանց որոնց անհնար է պատկերացնել ժամանակակից աշխարհը. PDF ծրագրերը, ստեղծագործող մարդկանց համար արտադրանքները, պրոֆիլային որոշումներ փաստաթղթերի անվտանգ շրջանառության համար և շատ այլ բաներ: Adobe-ը ամբողջությամբ փոխում է տեղեկատվության և գաղափարների հետ աշխատանքի պատկերացումները: Մանրամասները` www.adobe.ru կայքում:
Forum Nokia-ի մասին
Forum Nokia-ն Nokia-ի մշակողներին օժանդակող համաշխարհային ծրագիր է, որը միավորում է նրանց, տրամադրում տեխնիկական տեղեկատվություն, մշակման միջոցներ, օգնություն և ողջ աշխարհով ծրագրային արտադրանքների  տարածման խողովակներ: Forum Nokia-ն, որի գրասենյակները գտնվում են Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում, Ճապոնիայում և Սինգապուրում, մատուցում է տեխնիկական օժանդակություն և օգնություն մշակողներին, օպերատորներին, կոնտենտ պրովայդերներին բիզնեսի զարգացման հարցում, որպեսզի հաջողության հասնեն սպառողների և ձեռնարկությունների համար նախատեսված հավելվածների և ծառայությունների ներդրման գործում: Forum Nokia-ի մասին առավել մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է www.forum.nokia.com  և www.forum.nokia.ru կայքերում:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն.
Վիկտորիա Երյոմինա` Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի տնօրեն Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ Հարավ, Թուրքիա)
Անդրեյ Օրլով՝ Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ Հարավ, Թուրքիա)
Տատյանա Օբերեմովա՝ Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ Հարավ, Թուրքիա)

Фонд Open Screen Project с капиталом 10 млн. долларов США, учрежденный компаниями, будет оказывать поддержку наиболее перспективным проектам по созданию Flash-приложений для устройств Nokia, главным образом, в области развлечений, социальных сетей, игр и новостных сервисов.
Корпорации Nokia и Adobe Systems Incorporated объявляют о том, что фонд Open Screen Project, о создании которого компании сообщили в феврале нынешнего года на GSMA Mobile World Congress в Барселоне, теперь будет оказывать поддержку разработчикам приложений и сервисов в России и странах Юга СНГ. Главные задачи фонда, капитал которого составляет 10 млн. долларов США, - содействие разработке новых приложений и сервисов для мобильных устройств, настольных и бытовых электронных устройств на платформе Adobe Flash, продвижение кросс-платформенной среды исполнения, преодоление проблем разработки и распространения приложений, а также развитие инновационного межиндустриального сотрудничества. Nokia уже оказывает разработчикам поддержку с помощью сообщества Forum Nokia и помогает им продвигать свои приложения через Магазин Ovi, открытый компанией в России и странах Юга СНГ в мае этого года.
Создание Фонда стал результатом реализации программы Open Screen Project – общеотраслевой программы, в которой участвуют свыше 20 лидеров отрасли, включая Nokia и Adobe, направленной на унификацию работы в Интернете и с автономными приложениями. На поддержку Фонда могут претендовать проекты, использующие контент Adobe Flash Lite и работающие на устройствах и платформах Nokia. В качестве участников могут выступать любые приложения, использующие Flash Lite, однако наибольший интерес для фонда представляют те проекты, которые наиболее полно демонстрируют возможности платформ Nokia. Приложения оцениваются на предмет инновационности, привлекательности для пользователей, устойчивости приложения или запланированной реализации, а также степени задействования возможностей и особенностей устройств Nokia, технологий Adobe Flash и Adobe AIR™, которые предоставляют разработчикам проверенные Интернет-технологии для создания приложений, которые используются вне браузера.
Представленные проекты разработки анализируются группой экспертов Nokia и Adobe. Ключевые направления проектов: развлечения, социальные сети, инструменты повседневной работы, игры, новости и информация. За разработчиками сохраняются все права на их приложения, в то время как Nokia и Adobe получают право оценивать, тестировать и заниматься продвижением контента. Получить дополнительную информацию о процедуре подачи заявки можно по адресу www.openscreenproject.org.
К настоящему моменту на конкурс подано уже более 700 заявок со всего мира, и компанией Nokia объявлено 25 победителей, получивших поддержку Фонда Open Screen Project. Некоторые из этих проектов уже полностью готовы и предлагаются пользователям в Магазине Ovi, ряд проектов будут завершены до конца нынешнего года. Среди наиболее интересных приложений, получивших поддержку Фонда – CNN Video, созданное компанией Flash Widgets LLC. С помощью данного приложения можно смотреть видео с портала CNN.com прямо на устройстве Nokia N97, также приложение доступно и в Магазине Ovi. Пользователь может поместить виджет приложения на экран своего Nokia N97 для быстрого доступа к видео-библиотеке CNN. Также среди победителей такие приложения, как Twittle от компании Flash Widgets из США, которое представляет собой клиент Flash Lite Twitter, приложение FunGuide от китайской компании Magus Soft (мобильная директория для пользователей, желающих получить информацию о развлечениях в Китае, приложение включает в себя самые последние листинги, обзоры и «желтые страницы»), приложение Paul Van Dyk DJ от компании New State Entertainment (Великобритания), с помощью которого пользователи могут микшировать музыку, следуя примеру одного из самых известных в мире диджеев.
«Фонд Open Screen Project стимулирует применение инструментов Adobe и поощряет существующих разработчиков создавать привлекательные, уникальные приложения Flash для миллионов устройств Nokia, – отмечает Кирилл Зеленский, менеджер по развитию бизнеса Forum Nokia в регионе Евразия. – Реализовав на рынке уже свыше 300 миллионов устройств Nokia с поддержкой технологии Flash, мы оказываем поддержку этим разработчикам посредством сообщества Forum Nokia, а также за счет ориентированного на целевую аудиторию канала распространения через Магазин Ovi».
Более подробная информация о проекте и Фонде доступна по адресу www.openscreenproject.org и http://openscreen.forum.nokia.com
Nokia – основатель индустрии мобильных коммуникаций и ведущий мировой производитель мобильных устройств. Сегодня Nokia обеспечивает связь между людьми самыми различными способами, объединяя самые современные технологии мобильной связи с персонализированными сервисами, позволяющими оставаться на связи с важной для них информацией. Кроме того, Nokia поставляет широкий ассортимент оцифрованной картографической информации через NAVTEQ, а также оборудование, решения и услуги для сетей связи через Nokia Siemens Networks.
О компании Adobe
Компания Adobe - ведущий мировой разработчик революционных продуктов для любого вида данных, включая текстовую информацию, графические изображения, видео и web-контент. За 25 лет существования Adobe в мире, компания представила программные решения, без которых невозможно представить современный мир – это программы PDF, продукты для людей творческих профессий, профильные решения для безопасного документооборота и многое другое. Adobe полностью меняет представление о работе с информацией и идеями! Подробности на сайте www.adobe.ru
О Forum Nokia
Forum Nokia - всемирная программа поддержки разработчиков Nokia, которая объединяет разработчиков, предоставляет им тезническую информацию, средства разработки, поддержку и каналы распространения программных продуктов по всему миру. Forum Nokia из офисов, расположеных в Европе, США, Японии, Китае и Сингапуре, предоставляет техническую поддержку и помощь в развитии бизнеса для разработчиков, операторов, контент провайдеров для достижения ими целей по успешному внедрению приложений и сервисов для потребителей и предприятий. Более подробная информация о Forum Nokia доступна на www.forum.nokia.com и www.forum.nokia.ru