Ընկերությունների համագործակցությունը Microsoft Office Mobile-ին աջակցություն կցուցաբերի, ինչպես նաև համապատասխան ծրագրային ապահովում կլինի և ծառայություններ կմատուցի հաղորդակցությունների համար և Nokia սմարտֆոնների համատեղ աշխատանքի համար:
Նյու – Յորք` 12 օգոստոսի 2009 թ. –Ծրագրային ապահովման համաշխարհային լիդերը և սմարտֆոններ արտադրող աշխարհում խոշորագույն ընկերությունը պայմանագիր է կնքել գործընկերության մասին, որն ուղղված է բջջային սարքավորումների արդյունավետ աշխատանքի համար կորպորատիվ կարգի առաջատար որոշումներ կայացնելուն: Համաձայնության գալու մասին այսօր հայտնել է Microsoft բիզնես-ստորաբաժանման նախագահ Ստիֆն Իլոպը (Stephen Elop) և Nokia Devices-ի գործադիր վիցե-պրեզիդենտ Կայ Օյստամոն (Kai Oistamo)` նկարագրելով ապագայի ընդհանուր տեսակետը առօրյա աշխատանքի համար բջջային որոշումների վերաբերյալ: Այդպիսի մասշտաբի և բնույթի գործընկերային համաձայնություններ ընկերություններից ոչ մեկի կյանքում դեռ չի եղել:
Պայմանագրի պայմաններին համապատասխան ընկերություններն անմիջապես կմիացնեն իրենց ջանքերը, որոնք ուղղված են արդյունավետ աշխատանքի նախագծմանը, մշակմանը և որոշումների կայացմանը, պայմանավորված այնպիսի բջջային պրոֆեսիոնալներով, ովքեր աջակցություն են ցուցաբերում Microsoft Office Mobile-ին, ինչպես նաև Microsoft ծրագրային ապահովում կլինի բիզնես-հաղորդակցությունների, համատեղ աշխատանքի և Symbian-սարքավորումներ Nokia սարքավորումների կառավարման համար: Տվյալ որոշումներին աջակցություն կապահովվի Nokia սմարտֆոնների լայն տեսականիով` սկսած Nokia Eseries սարքավորումների բիզնես-օգտագործողների համար օպտիմալացված մոդելային շարքից: Ընկերություններն այս որոշումներն առաջ կմղեն կազմակերպությունների, օպերատորների և առանձին օգտագործողների շրջանում:
Երկու ընկերություններն էլ և՛ Microsoft-ը, և՛ Nokia-ն կորպորատիվ հաճախորդներին սպասարկելու և անհատ օգտագործողների պահանջները հասկանալու յուրօրինակ փորձ ունեն և մտադիր են կիրառել այս ռեսուրսները` ավելացնելով դրանք ծրագրային ապահովման և ծառայությունների բնագավառում գոյություն ունեցող համագործակցության ծրագրերին, նպատակ ունենալով համատեղ նոր հնարավորություններ ու աշխատանքի եղանակներ նախագծել Nokia-ի ապագա հաճախորդների համար: Երկու ընկերությունների ներկայացուցիչներն էլ համատեղ աշխատելու են այդ հնարավորությունների և եղանակների վրա` նշված աշխատանքային խմբերի շրջանակներում` նպատակ ունենալով առավելագույնս և ամբողջությամբ բավարարել բջջային պրոֆեսիոնալների աճող պահանջմունքները:
«Nokia-ն , ում սմարտֆոններն օգտագործում են ամբողջ աշխարհում ավելի քան 200 միլիոն մարդ այնպիսի սարքավորումների խոշորագույն արտադրող է, որ նախապես որոշակի է դարձրել գործընկերոջ մեր ընտրությունը», նշեց Իլոպը: Այսօր նշված գործընկերությունը մեզ հնարավորություն կտա առաջարկել Microsoft Office Mobile օգտագործողներին Nokia սմարտֆոններ ամբողջ աշխարհում` նրանց հնարավորություն ընձեռելով Office փաստաթղթերի վրա համատեղ աշխատել իրենց համար հարմար ցանկացած տեղում, որը մեր ռազմավարության մի մասն է կազմում, որպեսզի ստեղծենք օպտիմալ հնարավորություններ արդյունավետ աշխատանքի համար ` կիրառելով անձնական համակարգիչների, հեռախոսներ ու բրաուզորներ:
«Microsoft-ն իդեալական գործընկեր է արդյունավետ և ինտեգրված որոշումներ կայացնելու արդյունավետ աշխատանքի համար», հայտարարեց Օյստամոն: Microsoft-ի հետ մեկտեղ մենք կզարգացնենք աշխատանքի նոր, նորարարական հնարավորություններ կիրառողների համար ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր ձեռնարկությունների աշխատակիցների համար, որպեսզի Nokia սմարտֆոնները դառնան գրասենյակային միջավայրի և տնային գրասենյակի միջավայրի անբաժանելի մասը, ինչպես նաև մաքսիմալ կերպով ռեալիզացնեն բջջային կորպորատիվ որոշումների հսկայական կոմերցիոն պոտենցիալը առօրյա աշխատանքի համար»:
Տվյալ մեջբերումն արտացոլում է Nokia-ի ընթացիկ աշխատանքի զարգացումը էլեկտրոնային փոստի մուտքի հնարավորության օպտիմալացմամբ և այլ անձնական տեղեկատվությամբ Exchange ActiveSync տեխնոլոֆիայի հիմքի վրա: Հաջորդ տարի Nokia-ն մտադիր է սկսել մատակարարել Microsoft Office Communicator Mobile-ի փաթեթը իր սմարտֆոնների համար, որին կհաջորդի Office-ի այլ լրացումներ և դրա հետ կապված ծրագրային ապահովումներ ու ծառայություններ: Դրանց թվում կլինեն.
«Այդպիսի երկու խոշորագույն ընկերությունների միջև այդպիսի մասշտաբի համագործակցությունը մեզ հետագայում էլ թույլ կտա բավարարել մեր հաճախորդների պահանջները` ամրապնդելով մեր ռազմավարությունը ապագա բջջային որոշումների բնագավառում», հայտարարեց Դիանա Սանչեսը` (Diane Sanchez) Telefonica USA-ի ղեկավարը:
«Microsoft и Nokia-ի միջև համագործակցության մասշտաբները, ինչպես նաև կորպորատիվ և անհատ օգտագործողների համար այդպիսի համագործակցության պոտենցիալ օգուտները միանգամայն նշանակալից են», նշեց Ստիֆեն Դրեյկը` (Stephen Drake)` բջջային որոշումների IDC հեռահաղորդակցությունների ուղղության վիցե-պրեզիդենտը: Nokia արքավորումներ օգտագործողների հսկայական բազայի առօրյա աշխատանքի համար Microsoft-ի որոշումներին աջակցություն ապահովելով, երկու ընկերություններն էլ կարող են առավել ամբողջական կերպով բավարարել բջջային բնագավառում աճող աշխատողների պահանջմունքները, որոնց թիվն ամբողջ աշխարհում IDC-ի գնահատմամբ մինչև 2011 թվականը կդառնա 1 միլիարդ մարդ»:
Լրացուցիչ նյութեր մամուլի և լուսանկարների համար կարելի է գտնել հետևյալ հասցեներով` http://www.microsoft.com/presspass և http://www.nokia.com/press/.
Նոկիայի մասին
Nokia-ն աշխարհում զբաղեցրած շուկայի առումով բջջային սարքավորումներ արտադրող համար առաջին ընկերությունն է, ինտերնետի և հեռահաղորդակցության արդյունաբերության մեջ կոնվերգենտային լիդերը: Մենք սարքավորումների լայն տեսականի ենք ստեղծում բոլոր հիմնական սպառողական սեգմենտների համար, ինչպես նաև ներկայացնում ենք ինտերնետ-ծառայություններ, որոնք օգտագործողների համար բացահայտում են երաժշտության, թվային խաղաքարտերի, մուլտիմեդիայի, հաղորդագրությունների և խաղերի աշխարհը: Բացի դրանից, Nokia-ն NAVTEQ-ի միջոցով մատակարարում է թվայնացված քարտեզագրական տեղեկատվության լայն տեսականի, ինչպես նաև սարքավորումներ, որոշումներ ու ծառայություններ Nokia Siemens Networks-ի միջոցով կապի ցանցերի համար:
Microsoft-ի մասին
Հիմնադրվել է 1975-ին, Microsoft (Nasdaq: «MSFT»)կորպորացիան ծրագրային ապահովման, ծառայությունների և որոշումների բնագավառում համաշխարհային առաջատարն է, որն հնարավորություն է ընձեռում մասնավոր օգտագործողների ու կազմակերպությունների առավելագույնս բացահայտել իրենց պոտենցիալը:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն`
Վիկտորիա Երյոմինա` Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի տնօրեն Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ հարավ, Թուրքիա):
Անդրեյ Օրլով — Nokia-ի հասարակայնության հետ կապերի մենեջեր Եվրասիայում (Ռուսաստան, Ուկրաինա, ԱՊՀ հարավ, Թուրքիա)

Сотрудничество компаний позволит обеспечить поддержку Microsoft Office Mobile, а также соответствующего программного обеспечения и сервисов для коммуникации и совместной работы на смартфонах Nokia.
НЬЮ-ЙОРК – 12 августа 2009 г.Мировой лидер в области программного обеспечения и крупнейший в мире производитель смартфонов заключили соглашение о партнерстве, направленном на создание передовых решений корпоративного класса для продуктивной работы на мобильных устройствах. О достижении соглашения объявили сегодня президент бизнес-подразделения Microsoft Стивен Элоп (Stephen Elop) и исполнительный вице-президент подразделения Nokia Devices Кай Ойстамо (Kai Oistamo), описав общую точку зрения на будущее мобильных решений для повседневной работы. Партнерских соглашений такого масштаба и характера еще не было в истории каждой из компаний.
В соответствии с условиями соглашения компании немедленно объединят усилия, направленные на проектирование, разработку и продвижение решений для продуктивной работы, ориентированных на мобильных профессионалов, обеспечив поддержку Microsoft Office Mobile, а также программного обеспечения Microsoft для бизнес-коммуникаций, совместной работы и управления устройствами на Symbian-устройствах Nokia. Поддержка данных решений будет обеспечена на широком ассортименте смартфонов Nokia, начиная с модельного ряда оптимизированных для бизнес-пользователей устройств Nokia Eseries. Компании будут также продвигать эти решения среди организаций, операторов и отдельных пользователей.
Обе компании, Microsoft и Nokia, обладают уникальным сочетанием опыта обслуживания корпоративных клиентов и пониманием потребностей индивидуальных пользователей, и намерены использовать эти ресурсы, в дополнение к существующим программам сотрудничества в области программного обеспечения и сервисов, в целях совместного проектирования новых возможностей и способов работы для пользователей на будущих устройствах Nokia. Над этими возможностями и способами будут совместно работать представители обеих компаний, в рамках выделенных рабочих групп, в целях максимально полного удовлетворения растущих потребностей мобильных профессионалов.
«Nokia, смартфонами которой пользуется свыше 200 миллионов человек во всем мире, является крупнейшим производителем таких устройств, что предопределило наш выбор партнера, – отметил Элоп. – Анонсированное сегодня партнерство позволит нам предложить Microsoft Office Mobile пользователям смартфонов Nokia по всему миру, предоставив им возможность совместной работы над документами Office в любом удобном для них месте, что является частью нашей стратегии по созданию оптимальных возможностей продуктивной работы с использованием персональных компьютеров, телефонов и браузеров».
«Microsoft является идеальным партнером для создания эффективных и интегрированных решений для продуктивной работы, – заявил Ойстамо. – Совместно с Microsoft мы будем развивать новые, инновационные возможности работы для пользователей из числа сотрудников как малых, так и крупных предприятий, чтобы сделать смартфоны Nokia неотъемлемой частью офисной среды и среды домашнего офиса, а также максимально реализовать огромный коммерческий потенциал мобильных корпоративных решений для повседневной работы».
Данный анонс отражает развитие текущей работы Nokia над оптимизацией доступа к электронной почте и другой персональной информации на базе технологии Exchange ActiveSync. В следующем году Nokia намерена начать поставки пакета Microsoft Office Communicator Mobile для своих смартфонов, за которым последуют другие приложения Office и связанное с ними программное обеспечение и сервисы. В их число войдут:
• Оптимизированные для работы на мобильных устройствах версии Microsoft Word, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel и Microsoft OneNote, предоставляющие возможность просматривать, редактировать, создавать и совместно использовать документы Office на более широком спектре устройств, в любом удобном месте
• Корпоративные системы мгновенных сообщений и контроля присутствия, а также оптимизированные возможности конференц-связи и совместной работы Microsoft Office Communicator Mobile
• Средства мобильного доступа к порталам в сетях интранет и экстранет на базе Microsoft SharePoint Server
• Системы управления устройствами корпоративного класса на базе Microsoft System Center
«Сотрудничество такого масштаба между этими двумя крупнейшими компаниями позволит нам и далее удовлетворять потребности своих клиентов, укрепляя свою стратегию в области будущих мобильных решений», – заявила Диана Санчес (Diane Sanchez), руководитель Telefonica USA.
«Масштабы сотрудничества между Microsoft и Nokia, а также потенциальные выгоды такого сотрудничества для корпоративных и индивидуальных пользователей весьма значительны, – отметил Стивен Дрейк (Stephen Drake), вице-президент направления мобильных решений и телекоммуникаций IDC. – Обеспечив поддержку решений Microsoft для повседневной работы для огромной базы пользователей устройств Nokia, обе компании смогут более полно удовлетворять потребности растущего числа мобильных работников, число которых во всем мире, по оценкам IDC, к 2011 году достигнет 1 миллиарда человек».
Дополнительные материалы для прессы и фотографии можно найти по адресам: http://www.microsoft.com/presspass и http://www.nokia.com/press/.
О Microsoft
Основанная в 1975 году, корпорация Microsoft (Nasdaq: «MSFT») является мировым лидером в области программного обеспечения, сервисов и решений, позволяющих максимально раскрывать свой потенциал частным пользователям и организациям.