Սան-Խոսե, ԱՄՆ – Նոկիան ազդարարել է “սոցիալական տեղադրության” սերվիսների զարգացման իր ծրագրի հաջորդ փուլը, ներկայացնելով Ovi Maps-ի նոր տարբերակը: Քարտեզագրական տեղեկատվության եզակի, դինամիկ և անհատականացված սինխրոնիզացվող բազան, որը համատեղ օգտագործում է ապահովում թե' բջջաին հեռախոսից, թե' Ինտերնետի միջոցով, տեղադրության հիման վրա անհատական կոնտենտ ավելացնելու հնարավորություն է առաջարկում օգտագործողներին: Բացի այդ, նոր տարբերակի թողարկումը նշանակում է, որ անցում է կատարված Ինտերնետում ամենուր տարածված ունիվերսալ, ստատիկ քարտեզներից Նոկիայի դինամիկ վեկտորային քարտեզներին` ինչպես Ինտերնետի միջոցով, այնպես էլ համատեղ բջջային սարքի օգնությամբ քարտեզները դիտելու ու դրանց հետ անհատական աշխատելու գործիքի տեսքով:
Նոկիան ազդարարել է նաև կիրառական ծրագրավորման (API) Ovi Maps Player ինտերֆեյսի թողարկման մասին, որը JavaScript բազային տարբերակը սատարող ցանկացած համատեղելի Ինտերնետ-կայքից Ovi Maps-ի հարուստ հնարավորություններից օգտվելու պարզ միջոց է առաջարկում: Դրա շնորհիվ Ovi Maps սերվիսը և տեխնոլոգիան մատչելի կդառնան իրենց Ինտերնետ-կայքերին ընդլայնված, նորարարական ֆունկցիաներ ավելացնել ցանկացող կողմնակի ընկերություններին` լսարանի հետ ավելի խոր ինտեգրացվելու ու աշխատելու նպատակով: Այժմ lonelyplanet.com կայքի նման ինտերնետ-կայքերը կամ սոցիալական ցանցերի կայքերը կկարողանան ավելացնել քարտեզների սատարման Ovi Maps սերվիսը, իսկ օգտագործողները կկարողանան ստեղծել սեփական կոնտենտը Ovi Maps-ի շրջանակներում և հետո սինխրոնիզացնել այն իրենց բջջային սարքերի հետ:
“Ovi Maps-ը օգտագործողի սերվիսից ձևափոխվում է օգտագործողի տեղադրության որոշման բազայի վրա հիմնված սերվիսների ու կոնտենտի կենդանի ու դինամիկ հենահարթակի, որը մատչելի է ինչպես բջջային սարքից, այնպես էլ Ինտերնետից: Ovi Maps-ը ինտերակտիվ հենահարթակի վերածելը նոր հնարավորություններ է բացում օգտագործողների և մշակողների համար, - հայտարարել է Նոկիայի սոցիալական տեղադրության սերվիսների գծով փոխնախագահ Մայքլ Հալբհերը (Michael Halbherr), - Ovi Maps Player-ի API-ինտերֆեյսը բազային Ինտերնետ-տեխնոլոգիաների վրա հիմնված մատչելի ու օգտագործման համար պարզ բրաուզեր է առաջարկում քարտեզների դիտման համար և կարող է ավելացվել ցանկացած Ինտերնետ-կայքին: Սա առաջին քայլն է այնպիսի էկոհամակարգ ստեղծելու ուղղությամբ, որի շրջանակներում մշակողները մուտ կստանան Նոկիայի եզակի ռեսուրսներին (օրինակ` քարտեզագրական տվյալներին)` բջջային սարքերի օգտագործման մասին մեր պատկերացումը փոխող մոբիլ հավելվածներ ստեղծելու նպատակով”:
“Մենք հպարտ ենք, որ առաջին ընկերություններից ենք, որ աշխատում ենք Ovi Maps Player-ի API-ինտերֆեյսով, - ասել է EMEA տարածաշրջանում Lonely Player-ի նախագահ Ստեֆեն Փալմերը (Stephen Palmer), - այդ գործընկերությունը Lonley Planet կոնտենտը մատչելի կդարձնի միշտ և ամենուր: Ovi Maps-ի հետ աշխատանքը լրացուցիչ առավելություններ կապահովի Lonely Planet-ին և Նոկիայի հետ միասին մենք ավելի մեծաքանակ ճամփորդների կօգնենք ամեն օր նոր երթուղիներ բացահայտել”:
Քարտեզագրական սերվիսների ապագան այսօր
Ovi Maps հավելվածի նոր տարբերակը նոր ֆունկցիաներ և սերվիսներ է պարունակում, որոնք լրացուցիչ հնարավորություններ են բացում ավելի կատարյալ քարտեզների հաշվին` երկչափ ու եռաչափ արբանյակային նկարներ և բարձր լուծաչափի լանդշաֆտային քարտեզներ, եռաչափ ուղենիշներ ավելի քան 200 քաղաքաների համար, պտտելու, թեքելու, “գիշերային” ռեժիմով դիտելու և երթուղու կետերի միջև արագ տեղափոխվելու հնարավորություններ: Բացի այդ, Ovi Maps-ը տեսարժան վայրերի մասին ընդլայնված տեղեկատվություն է առաջարկում Lonley Planet-ից, Michelin-ից և Wcities-ից, ինչպես նաև եղանակի ծառայություն` հաջորդ հինգ օրերի վերաբերյալ կանխատեսումներ ստանալու համար: Մի տեղից մյուսը զբոսնեք հետիոտնի նավարկման Walk ռեժիմով, որը օպտիմիզացնում է երթուղին և օգնում է ավելի լավ կողմնորոշվել քաղաքի փողոցներում: Կամ օգտագործեք լիարժեք ավտոմոբիլային նավարկում Drive ռեժիմում` ռեալ ժամանակում անվտանգության և ճանապարհային երթևեկության մասին ընդլայնված տեղեկատվություն ստանալով, ընդ որում` նախկինի համեմատ ավելի շատ երկներում:
Ovi Maps-ի հետ Ինտերնետով աշխատելով, կարելի է նաև հասցեներ և տեսարժան վայրեր փնտրել, գտնել անհրաժեշտ օբյեկտները և պահել տեղեկատվությունը “Ընտրյալում”, ինչպես նաև դրանք խմբավորել հավաքածուների մեջ: Իմացեք եղանակի կանխատեսումը և նախապես պլանավորեք զբոսանքի կամ ճամփորդության երթուղին, իսկ հետո պահպանեք այն: Ստեղծված հավաքածուները և ընտրված երթուղիները կարելի է սինխրոնացնել Ձեր համատեղելի սարքի վրա տեղադրված Ovi Maps-ի և Ինտերնետում Ovi Maps-ի միջև` բջջային ցանցի միջոցով:
Ovi Maps-ի բետա-տարբերակը Ինտերնետով կարելի է ստանալ www.maps.ovi.com հասցեից: Ձեր սարքի համար Ovi Maps-ի վերջին բետա-տարբերակը կարել է ներբեռնել Nokia Betalabs-ի մեջ` www.nokia.com/betalabs/maps կայքից:
Նորարարություններին ընդառաջ. “Apps on Maps” մրցույթը
Մշակողների համար Ovi Maps-ը բացահայտելու առաջին քայլերից մեկը դարձավ “Apps on Maps” հատուկ կատեգորիայի ստեղծումը Նոկիայի կողմից անցկացվող Calling All Innovations մրցույթի սահմաններում: Մշակողները կարող են ուղարկել սերվիսների և կոնտենտի զարգացմանը վերաբերող իրենց գաղափարները, իսկ եզրափակիչ դուրս եկողները հնարավորություն կստանան Նոկիայի հետ համատեղ աշխատել իրենց գաղափարները ի կատար ածելու ուղղությամբ, ինչպես նաև մասնակցել մշակողի գործիքադարանի ստեղծմանը: Դրամական մրցանակների խաղարկումից բացի, եզրափակիչ դուրս եկածների հավելվածները կտարածվեն Ovi խանութի միջոցով:
Ovi Maps Player-ի թողարկման պատրաստվող API-ինտերֆեյսի բետա-թեսթավորման ծրագրի և 2009 թվականի “Calling All Innovators” մրցույթի “Apps on Maps” կատեգորիայի մասին լրացուցիչ տեղեկատվություն կարել է ստանալ http://forum.nokia.com/ovi կայքից:

Сан-Хосе, США – Nokia анонсировала следующий этап своей программы развития сервисов «социального местоположения», представив новую версию Ovi Maps. Уникальная динамическая и персонализированная база картографической информации, синхронизируемая и поддерживающая совместное использование как с мобильного телефона, так и через Интернет, предлагает пользователям возможность добавлять персональный контент на основе местоположения. Выпуск новой версии также означает переход от универсальных, статических растровых карт, повсеместно распространенных в Интернете, к использованию динамических векторных карт Nokia в качестве инструмента просмотра и персональной работы с картами – как через Интернет, так и с помощью совместимого мобильного устройства.
Nokia также анонсировала выпуск интерфейса прикладного программирования (API) Ovi Maps Player, предлагающего простой способ воспользоваться  богатыми возможностями Ovi Maps на любом совместимом Интернет-сайте с поддержкой базовой версии JavaScript. Благодаря этому сервис и технология Ovi Maps станут доступны для сторонних компаний, желающих добавить расширенные, инновационные функции на свои Интернет-сайты в целях более глубокой интеграции и работы с аудиторией. Такие интернет-сайты, как lonelyplanet.com или сайты социальных сетей,  теперь смогут добавлять поддержку карт Ovi Maps, а пользователи могут создавать собственный контент в рамках Ovi Maps и затем синхронизировать его со своими мобильными устройствами.
«Из пользовательского сервиса Ovi Maps трансформируется в живую и динамичную платформу для сервисов и контента на базе определения местоположения пользователя, доступную как с мобильного устройства, так и через Интернет. Превращение Ovi Maps в интерактивную платформу открывает новые возможности для пользователей и разработчиков, – заявил Майкл Халбхер (Michael Halbherr), вице-президент по сервисам социального местоположения Nokia. – API-интерфейс Ovi Maps Player предлагает доступный и простой в использовании браузер для просмотра карт, основанный на базовых Интернет-технологиях и может быть добавлен к любому Интернет-сайту. Это первый шаг к созданию экосистемы, в которой разработчики смогут получать доступ к уникальным ресурсам Nokia, например картографичесим данным, для создания мобильных приложений, которые изменят наше представления об использовании мобильных устройств».
«Мы гордимся тем, что стали одной из первых компаний, работающих с API-интерфейсом Ovi Maps Player, – сказал Стефен Палмер (Stephen Palmer), президент Lonely Planet в регионе EMEA. – Это партнерство сделает контент Lonely Planet доступным всегда и везде. Работа с Ovi Maps обеспечит дополнительные преимущества для Lonely Planet, и совместно с Nokia мы поможем большему числу путешественников каждый день открывать новые маршруты».
Будущее картографических сервисов сегодня
Новая версия приложения Ovi Maps содержит новые функции и сервисы, которые открывают дополнительные возможности за счет более совершенных карт: двухмерные и трехмерные спутниковые снимки и ландшафтные карты высокого разрешения, трехмерные ориентиры для более чем 200 городов, возможности поворота, наклона, просмотра в «ночном» режиме и быстрого перехода между точками маршрута. Ovi Maps также предлагает расширенную информацию о достопримечательностях от Lonely Planet, Michelin и Wcities, а также службу погоды для получения прогноза на следующие пять дней. Совершите прогулку из одного места в другое с режимом пешеходной навигации Walk, оптимизирущим маршрут и помогающим лучше ориентироваться на улицах города. Или используйте полноценную автомобильную навигацию в режиме Drive с расширенной информацией о безопасности и дорожном движении в реальном времени, причем в большем, чем раньше, количестве стран.
Работая с Ovi Maps через Интернет, можно также искать адреса и достопримечательности, находить нужные объекты и сохранять информацию в «Избранное», а также группировать их в коллекции. Узнайте прогноз погоды и заранее распланируйте маршруты прогулки или поездки, а затем сохраните их. Созданные коллекции и выбранные маршруты можно синхронизировать через сотовую сеть между Ovi Maps на вашем совместимом мобильном устройстве и Ovi Maps в Интернете.
Доступ к бета-версии Ovi Maps через Интернет можно получить по адресу: www.maps.ovi.com.
Последнюю бета-версию Ovi Maps для вашего устройства можно скачать в Nokia Betalabs на сайте www.nokia.com/betalabs/maps.
Навстречу инновациям. Конкурс «Apps on Maps»
Одним из первых шагов по открытию Ovi Maps для разработчиков, стало создание специальной категории «Apps on Maps» в рамках конкурса Calling All Innovators, проводимого Nokia. Разработчики могут направлять на конкурс свои идеи по развитию сервисов и контента, финалисты же получат возможность совместно с Nokia работать над воплощением своих идей, а также принять участие в создании инструментария разработчика. Кроме розыгрыша денежных призов, приложения финалистов будут распространяться через магазин Ovi.
Дополнительную информацию о программе бета-тестирования готовящегося к выпуску API-интерфейса Ovi Maps Player и категории «Apps on Maps» в конкурсе «Calling All Innovators» 2009 года можно получить на сайте http://forum.nokia.com/ovi.