Սատարվում են Նոկիայի ամենաժամանակակից բջջային հենահարթակները և սարքավորումները
ՍԱՆ-ՄԱԹԵՈ, Կալիֆորնիա - այսօր, Nokia Devekopers Summit 2009 վեհաժողովում, Aptana Inc.. և Nokia ընկերությունները Նոկիայի մշակողների համար ներկայացրել են բջջային սարքերի նոր հզոր հնարավորություններ և մշակման այնպիսի գործիքներ, որոնց օգնությամբ ինտերակտիվ ինտերնետ-էջեր ստեղծելով զբաղվող միլիոնավոր վեբ-մշակողներ կկարողանան նույն հմտությունները կիրառել ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր Նոկիա սարքերի համար մուլտիմեդիա բջջային հավելվածներ մշակելիս:
Nokia WRT (Web Runtime) միջավայրի վերջին տարբերակների և Aptana Studio համար նախատեսված Nokia WRT Plug-in միացվող մոդուլի օգնությամբ, վեբ-մշակողները հեշտությամբ կկարողանան ստեղծել, համակցել և թողարկել լրիվ նոր դասի հավելվածներ, հավելվածներ, որոնք ինտեգրացվում են բջջային սարքավորումների օպերացիոն համակարգերի ու ծրագրային ապահովման հետ: Այդ հավելվածները, որոնք հայտնի են նաև որպես “վիջեթներ”, ներմուծվում են կոճակի մեկ սեղմումով և կարող են օգտագործել սարքի կոնտակտների ցուցակների և օրացույցի տվյալները, որոշել սարքի գտնվելու վայրը, գտնել մոտակա ուղենիշները, ուղարկել և ընդունել SMS-հաղորդագրություններ, տեղեկատվություն ստանալ սարքի ցուցիչներից, օրինակ` աքսելերոմետրից, և գործի դնել Nokia S605th Edition-ի, այդ թվում` շուտով թողարկվելիք Nokia N97 հենահարթակի վրա հիմնված սարքերի շատ այլ հնարավորություններ: Բացի դրանից, Aptana Studio-ին միակցվող Nokia WRT Plug-in մոդուլը սատարում է գրավիչ այնպիսի վիջեթների մշակումը, որոնք կկարողանան օգտագործել Նոկիայի ապագա սարքերում “Home Screen”-ի վրա հրապարակելու գործառույթը:
Որպես կանոն, բջջային սարքերի համար հավելվածների ստեղծումը հատուկ գիտելիքներ և մասնագիտացված ծրագրային ապահովում էր պահանջում, որը տարբերվում էր կախված սարքի ապրանքանիշից: Այժմ, Nokia WRT-ի օգնությամբ, վեբ-մշակողները կարող են օգտագործել սովորական JavaScript լեզուն, որն արդեն կիրառվում է միլիարդավոր Ինտերնետ-էջերում` մոբիլ հավելվածներին մուլտիմեդիա գործառույթներ և հնարավորություններ ավելացնելու նպատակով: Նոկիան առաջին ընկերություններից է, որը ոչ միայն ստանդարտ վեբ-տեխնոլոգիաների սատարում է ապահովել ներբեռնվող բջջային հավելվածների համար, այլև հնարավորություն է տվել վեբ-մշակողներին օգտագործել բջջային սարքի հենահարթակում իրականացված հզոր ֆունկցիաները:
Միակցվող Nokia WRT Plug-in մոդուլը Aptana Studio-ին ավելացնելով, մշակողները կկարողանան շատ ավելի արագ ստեղծել, կարգաբերել, ստուգել, թեսթավորել, համակցել և տարածել հավելվածները, օգտագործելով Eclipse-ի հիմքի վրա աշխատող վեբ-մշակման հզոր գործիքային միջոցներ և հավելվածները տեղակայելու համապատասխան “ամպային” սերվիսներ, որոնց շնորհիվ է Aptana-ն հռչակ ձեռք բերել:
“Nokia WRT օգտագործող մշակողներին սատարելու համար, Aptana-ի վեբ-հավելվածների մշակման գործիքային միջոցների հավաքածուի ընդլայնումը բավականին օգտակար է ինչպես այն վեբ-մշակողների համար, որոնք ուզում են կրճատել իրենց արտադրանքը շուկա բաց թողնելու ժամկետները և օգտագործել բջջային հավելվածների մշակման առկա հմտությունները, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ Nokia մշակողների ողջ խմբակցության համար, - նշել է WRT գործիքային միջոցների և տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն, Aptana Studio-ի համար միացվող Nokia WRT Plug-in մոդուլի մշակողների Նոկիայի խմբի ղեկավար Քրեյգ Քամբերլենդը /Craig Cumberland/, - Aptana Studio-ն մեծ ժողովրդականություն է նվաճել Eclipse-ի վեբ-մշակողների օգտագործողների շրջանում: Մշակման միջավայրի ամսական ավելի քան 200 000 ներբեռնումների շնորհիվ, Aptana-ն հանգուցային դեր կկատարի ամբողջ աշխարհի վեբ-մշակողներին այն նոր մոբիլ հավելվածների մասին տեղեկացնելու հարցում, որոնք նրանք կարող են ստեղծել Nokia WRT օգտագործելով”:
“Մենք համարում ենք, որ Նոկիայի վերջին հաջողությունը բջջային վեբ-հավելվածների բնագավառում բարձր կգնահատվի ամբողջ աշխարհի վեբ-մշակողների կողմից, - հայտարարել է Aptana նախագահ Փոլ Քոլթոնը /Paul Colton/, - Հաշվի առնելով ամբողջ աշխարհում վաճառվող Նոկիայի միլիոնավոր սարքերը և մուլտիմեդիա վեբ-հավելվածների ստեղծման նոր հնարավորությունները, որոնք թույլ են տալիս առավելագույնս գործարկել այն սարքերի բոլոր հնարավորությունները, որոնց վրա դրանք աշխատում են, մենք սպասում ենք, որ շուտով հսկայական քանակի ամենատարբեր նշանակման նորարարական լուծումներ ու հավելվածներ կառաջարկվեն Nokia WRT օգտագործող վեբ-մշակողների կողմից”:
Aptana Studio-ի հետ աշխատող մշակողները կարող են նաև իրենց մոբիլ վեբ-հավելվածների համար իրականացնել տվյալների առբերման սերվիսներ, օգտագործելով Aptana Cloud Connect-ը` Java, PHP, Ruby on Rails և Jaxer հավելվածների համար վայրկենապես մատչելի, մասշտաբացվող հոսթինգը: Aptana Cloud Connect “ամպում” բացվող հավելվածները կարող են հեշտությամբ տվյալները հասցնել բջջային հավելվածներ և ավտոմատ կերպով մասշտաբացվել` կախված բջջային հավելվածի օգտագործման ծավալների մեծացումից կամ փոքրացումից: Aptana Cloud-ի “ամպային” սերվիսները ինտեգրացված են Aptana Studio մշակման ընթացակարգերի մեջ. որը հեշտացնում է հավելվածների մոնիթորինգի մշակումը, թեսթավորումը, ծավալումը, կառավարումը և իրականացումը: Aptana Studio-ն սատարում է HTML, CSS, JavaScript, Ajax, PHP, Ruby on Rails և Python լեզուներով ու դրանց ցանկացած համադրությամբ մշակումները: Aptana Studio միջավայրը մատչելի է ավտոնոմ լուծման և Eclipse-ի` Java-ով մշակումների համար առավել տարածված միջավայրի միացվող մոդուլի տեսքով:
Aptana Studio-Ի համար Nokia WRT Plug-in միացվող մոդուլի վերջին տարբերակը /2 Բետա տարբերակը/ ներկայումս մատչելի է PRO, Launchpad Champions կարգավիճակող Forum Nokia-ի անդամների համար: Aptana Studio-ն և Aptana Studio-ին միացվող Nokia WRT Plug-in մոդուլի ընթացիկ տարբերակը մատչելի են անվճար ներբեռնման և www.aptana.com էջի վրա օգտագործելու համար: Aptana Cloud Connect սերվիսի արժեքը սկսվում է օրական 0,65 ցենտից` ներառյալ հավելվածի հոսթինգի արժեքը: Նոր օգտագործողներին առաջարկվում է Aptana Cloud Connect-ի անվճար փորձնական ժամանակահատված:
Aptana, Inc. մասին
Ապտանան առաջարկում է վեբ-հավելվածների մշակման, ծավալման և կառավարման գործիքային միջոցների առաջատար հավաքածու ամենատարբեր վեբ-տեխնոլոգիաներ օգտագործող կազմակերպություններին, ինչպիսիք են Ajax, JavaScript, PHP, Ruby on Rails և Python: Eclipse բազայի վրա վեբ-կայքեր և հավելվածներ ստեղծելու համար նախատեսված մշակման ինտեգրացված Aptana StudioTM միջավայրը արդեն ներբեռնվել է ավելի քան 3,6 միլիոն անգամ. ամեն ամիս այդ թիվը ավելանում է ավելի քան 200000 ներբեռնումով: Բացի այդ,Ապտանան հանդիսանում է Aptana JaxerTM,, Ajax ServerTM սերվերի ստեղծողը: Aptana Jaxer-ի օգնությամբ մշակողները կարող են ստեղծել ամբողջական հավելվածներ և տվյալների ներկայացման մակարդակներ` օգտագործելով Ajax-ը, կիրառել JavaScript-ը սերվերի կողմում` վեբ-էջեր գեներացնելու կամ կառավարելու նպատակով, ուղղակիորեն փոխներգործել տվյալների բազաների, ֆայլային համակարգերի և ցանցերի հետ, ինչպես նաև կատարել հավելվածի տրամաբանությունը սերվերի վրա: Aptana Cloud ConnectTM “ամպային” սերվիսը ընդլայնում է Aptana Studio-ի հնարավորությունները, ամբողջական, միասնական լուծման շրջանակներում միավորելով վեբ-հավելվածների մշակման, հոսթինգի և կառավարման գործառույթները “ամպային” հաշվարկների պրովայդերների ծառայությունների հետ:
Լրացուցիչ տեղեկատվություն կարելի է գտնել Ապտանայի կայքէջում` www.aptana.com հասցեով:
Aptana, Aptana լոգոտիպը, Aptana Studio, Aptana Cloud, RadRails, Pydev և Jaxer հանդիսանում են ապրանքանշաններ կամ ԱՄՆ և/կամ այլ երկրներում գրանցված Aptana Inc. ապրանքանիշեր: Արտադրանքների և ընկերությունների բոլոր այլ անվանումները, ինչպես նաև սույն փաստաթղթում պարունակվող ապրանքանիշերի հիշատակումները հանդիսանում են համապատասխան ընկերությունների սեփականությունը և օգտագործվում են բացառապես նույնացման նպատակով:

Поддерживаются самые современные мобильные платформы и устройства Nokia
САН-МАТЕО, Калифорния – Сегодня на Саммите для разработчиков Nokia Nokia Devekopers Summit 2009 года Aptana, Inc. и Nokia представили новые мощные возможности мобильных устройств и инструменты разработки, с помощью которых миллионы веб-разработчиков, которые занимаются созданием интерактивных Интернет-страниц, смогут применять те же навыки для создания мультимедийных мобильных приложений для миллионов устройств Nokia по всему миру.
С помощью последних версий среды Nokia WRT (Web Runtime) и подключаемого модуля Nokia WRT Plug-in для Aptana Studio веб-разработчики смогут легко создавать, компоновать и выпускать приложения абсолютно нового класса – приложения, которые интегрируются с операционными системами и программным обеспечением мобильных устройств. Эти приложения, известные также как «виджеты», устанавливаются одним нажатием кнопки и могут использовать данные из списка контактов и календаря на устройстве, определять местоположение устройства, находить близлежащие ориентиры, отправлять и принимать SMS-сообщения, получать информацию от датчиков устройства, таких как акселерометр, и задействовать многие другие возможности устройств на платформе Nokia S60 5th Edition, в том числе выпускаемого в ближайшее время Nokia N97. Кроме того, подключаемый модуль Nokia WRT Plug-in для Aptana Studio поддерживает разработку привлекательных виджетов, которые смогут использовать функцию публикации на «Home Screen» в будущих устройствах Nokia.
Как правило, создание приложений для мобильных устройств требовало специальных знаний и специализированного программного обеспечения, которое отличалось в зависимости от марки устройств. Теперь, с помощью Nokia WRT, веб-разработчики могут использовать обычный язык JavaScript, который уже применяется на миллиардах Интернет-страниц, чтобы добавлять в мобильные приложения мультимедийные функции и возможности. Nokia стала одной из первых компаний, которая не только обеспечила поддержку стандартных веб-технологий для устанавливаемых мобильных приложений, но и предоставила веб-разработчикам возможность использования мощных функций, реализованных в платформе мобильного устройства.
С добавлением подключаемого модуля Nokia WRT Plug-in к Aptana Studio разработчики смогут создавать, отлаживать, проверять, тестировать, компоновать и распространять приложения гораздо быстрее – используя мощные инструментальные средства веб-разработки на базе Eclipse и соответствующие «облачные» сервисы размещения приложения, благодаря которым Aptana приобрела свою известность.
«Расширение набора инструментальных средств разработки веб-приложений от Aptana для поддержки разработчиков, использующих Nokia WRT, весьма полезно как для веб-разработчиков, которые хотят сократить сроки выпуска на рынок своих продуктов и использовать имеющиеся навыки для разработки мобильных приложений, так и для всего сообщества разработчиков Nokia в целом, – отметил Крейг Камберленд (Craig Cumberland), директор по инструментальным средствам и технологиям WRT, руководитель рабочей группы Nokia по разработке подключаемого модуля Nokia WRT Plug-In для Aptana Studio. – Aptana Studio завоевала большую популярность среди веб-разработчиков и пользователей Eclipse. Благодаря более чем 200 000 загрузок среды разработки в месяц Aptana сыграет ключевую роль в информировании веб-разработчиков всего мира о новых видах мобильных приложений, которые они могут создавать с использованием Nokia WRT».
«Мы считаем, что последний успех Nokia в области мобильных веб-приложений будет высоко оценен веб-разработчиками со всего мира, – заявил Пол Колтон (Paul Colton), президент Aptana. – Учитывая миллионы устройств, продаваемых Nokia по всему миру, и новые возможности создания мультимедийных веб-приложений, которые позволяют по максимуму задействовать все возможности устройств, на которых они запускаются, в ближайшее время мы ожидаем появления огромного числа инновационных решений и приложений самого различного назначения от веб-разработчиков, использующих Nokia WRT».
Разработчики, работающие с Aptana Studio, могут также реализовать сервисы доставки данных для своих мобильных веб-приложений, используя Aptana Cloud Connect – мгновенно доступный, масштабируемый хостинг для приложений Java, PHP, Ruby on Rails и Jaxer. Приложения, развернутые в «облаке» Aptana Cloud Connect, могут легко доставлять данные на мобильные приложения и автоматически масштабироваться в зависимости от увеличения или уменьшения объемов использования мобильного приложения. «Облачные» сервисы Aptana Cloud интегрированы в процедуры разработки Aptana Studio, что упрощает разработку, тестирование, развертывание, управление и осуществление мониторинга приложений. Aptana Studio поддерживает разработку на HTML, CSS, JavaScript, Ajax, PHP, Ruby on Rails и Python в любых сочетаниях. Среда Aptana Studio доступна в виде автономного решения и в виде подключаемого модуля для Eclipse, наиболее распространенной среды разработки для Java.
Последняя версия подключаемого модуля Nokia WRT Plug-in для Aptana Studio (версия 2 Beta) в настоящее время доступна для членов Forum Nokia со статусом PRO, Launchpad и Champions. Aptana Studio и текущая версия подключаемого модуля Nokia WRT Plug-in для Aptana Studio доступны для бесплатной загрузки и использования на странице www.aptana.com. Стоимость сервиса Aptana Cloud Connect начинается от $0,65 центов в день, включая стоимость хостинга приложения. Новым пользователям предлагается бесплатный пробный период использования сервиса Aptana Cloud Connect.
Об Aptana, Inc.
Aptana предлагает ведущий набор инструментальных средств разработки, развертывания и управления веб-приложениями для организаций, использующих самые различные веб-технологии, такие как Ajax, JavaScript, PHP, Ruby on Rails и Python. Aptana Studio™, интегрированная среда разработки на базе Eclipse для создания веб-сайтов и приложений, уже была загружена более чем 3,6 миллионов раз; ежемесячно эта цифра увеличивается более чем на 200 000 загрузок. Кроме того, Aptana является создателем Aptana Jaxer™, сервера Ajax server™. При помощи Aptana Jaxer разработчики могут создавать целые приложения и уровни представления данных с использованием Ajax, применять JavaScript на стороне сервера для генерирования веб-страниц или управления ими, напрямую взаимодействовать с базами данных, файловыми системами и сетями, а также исполнять логику приложения на сервере. «Облачный» сервис Aptana Cloud Connect™ расширяет возможности Aptana Studio, объединяя функции разработки, хостинга и управления веб-приложениями с услугами провайдеров «облачных» вычислений в рамках полного, единого решения.
Дополнительную информацию можно найти на сайте Aptana по адресу: www.aptana.com.
Aptana, логотип Aptana, Aptana Studio, Aptana Cloud, RadRails, Pydev и Jaxer являются товарными знаками или зарегистрированными в США и/или других странах товарными знаками Aptana Inc.. Все прочие наименования продуктов и компаний, а также упоминания товарных знаков, встречающиеся в настоящем документе, являются собственностью соответствующих компаний и используются исключительно в целях идентификации.