Մեդիատվյալների տարածման համաշխարհային կապուղին առաջարկում է ոչ միայն հավելվածներ
Սան-Ֆրանցիսկո, Կալիֆորնիա` Ovi Store-ում իրենց լուծումները տեղադրել ցանկացող կոնտենտ մշակողների և մատակարարողների քանակը շարունակում է աճել: Դրան զուգահեռ, Ovi Store-ի համար նոր նորարական կոնտենտի մշակման նպատակով, Նոկիան սկսում է համագործակցել աշխարհում ամենահանրահայտ հեռուստանախագծի` HEROES-ի ստեղծող և գործադիր պրոդյուսեր Թիմ  Քրինգի /Tim Kring/ հետ: Ողջ աշխարհի  օգտագործողների համար Ovi Store-ը կբացվի մայիսին, համապատասխան կոնտենտ առաջարկելով Նոկիայի սարքերի լայն տեսականու համար:
Քրինգի հետ համագործակցության ուղու  առաջին քայլը դարձավ «TEVA” կոդային անվանումով ռազմավարական գործընկերության և Քրինգի նախագծի տեխնիկական աջակցության մասին համաձայնության ստորագրումը: Նախագիծը սատարվում է ամենատարբեր պլատֆորմներով և ընդգրկում է տարրեր, որոնք ենթադրում են օգտագործողների ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային մասնակցություն` ներկայության և մասնակցության էֆեկտը երաշխավորված է յուրաքանչյուրի համար:
Քրինգը գիտակցում է շարժունակության աճող նշանակությունը և պատրաստվում է գործարկել Ovi Store-ը որպես նախագիծը շահագրգիռ օգտագործողների շրջանում տարածելու նախնական կապուղի, զուգահեռ այն այլ միջոցներով էլ առաջ տանելով: Քրինգը կիսում է Նոկիայի տեսակետը` միավորել մարդկանց նրանց համար նշանակալի փորձի և տպավորության միջոցով: Նոկիան և Քրինգը ծրագրավորում են գործարկել նախագծի մոբիլ մասը 2009թ. ամռանը, ընդ որում դրա զարգացումը կիրականացվի տարածաշրջանային մակարդակների վրա:
«Հոլիվուդյան վիզիոներ և սյուժեի վարպետ Թիմ Քրինգը հասկանում է, որ ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր օգտագործողների համար Ovi Store-ին միանալու հնարավորությունը զվարճանքների նոր ձևերի հզոր աղբյուր է և  այժմ նա զբաղված է դրանք հնարելով», - ասել է Nokia Services գործադիր փոխնախագահ Տերո Օյանպերան /Tero Ojanperä/, - Համագործակցելով կոնտենտի մատակարարների հետ և ապահովելով Նոկիայի միլիոնավոր սարքերի համար մատչելի ծառայության առավելագույնս հարմար աշխատանքը, Ovi Store հույս ունի յուրահատուկ զվարճացնող պլատֆորմի դիրք գրավել»:
Ovi Store-ի բացվելուց հետո, այն պետք է ժամանակակից կոնտենտ և եկամուտ ստանալու բազմազան տարբերակներ տրամադրելու նպատակային մեխանիզմներով հագեցած մուլտիմեդիա արտադրանքների տարածման նշանակալի այնպիսի ցանց դառնա, որը չափերով և հնարավորություններով իրեն հավասարը չունի: Այդ մեխանիզմների շնորհիվ կոնտենտի մատակարարները և հավելվածներ մշակողները կկարողանան լիովին օգտագործել ամբողջ աշխարհում Նոկիայի սարքերի և ծառայությունների օգտագործողների հսկայական լսարանը:
«Ինձ ոգեշնչում է սյուժետա-պատմողական կոնտենտի տարածումը ավանդական լսարանի սահմաններից դուրս և Նոկիայի միլիոնավոր օգտագործողների գրավումը  Ovi Store-ի միջոցով, - ասում է Քրինգը, - Մոբիլ արդյունաբերությունը հասել է հասունության այն մակարդակին, երբ կարելի խոսել տպավորությունների, տվյալների փոխանցման և խաչվող պլատֆորմներում պարունակվող կոնտենտի տարածման ստեղծագործական հենահարթակի ծագման մասին: Եվ ես մտադիր եմ օգտագործել այդ անսահմանափակ հնարավորությունները լրիվ չափով:»
Web 2.0-ին վերաբերող համաժողովի ժամանակ, 2009թ. ապրիլի 1-ին Օյանպերան և Քրինգը ելույթ ունեցան վեբ-մշակողների և մոբիլ հավելվածների մշակողների առջև և պատմեցին այն հնարավորությունների մասին, որոնք բացվում են նրանց առջև Ovi Store գործարկման շնորհիվ: Բացի այդ, ապրիլի 1-ին, բայց արդեն Ֆրանսիայում` Կաննում, MIPTV զվարճալիքների արդյունաբերությանը վերաբերող համաժողովում ելույթ կունենա Nokia Services գործադիր փոխնախագահ Նիկլաս Սավանդերը /Niklas Savander/: Նա մանրամասն կպատմի Ovi Store-ի հետ համագործակցության հնարավորությունների մասին: Դրա հետ մեկտեղ, Nokia Services գործադիր փոխնախագահ Ջորջ Լինարդոսը /George Linardos/ մեկնեց Լաս-Վեգաս` CTIA ցուցահանդեսին, որ լարազերծ տեխնոլոգիաների շուկայի մասնակիցներին պատմի Քրինգի և Ovi Store-ի համագործակցության մասին:
Իր մուլտիմեդիա արտադրանքները Ovi Store-ի միջոցով տարածելու ռահվիրա դառնալու նպատակով, մարտի սկզբից Նոկիան սկսել է ներբեռնել իր կոնտենտը Publish.ovi.com միջոցով: Ցայսօր բաժանորդագրություն են ձևակերպել կոնտենտի հազարավոր մատակարարներ և մշակողներ ամբողջ աշխարհից, գլխավորապես     ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Չինաստանից և Հնդկաստանից:
Համաշխարհային Մոբիլ Կոնգրեսի /Mobile World Congress/ ժամանակ Ovi Store-ը սատարելու մասին հայտարարել են EA, Facebook, Fox Mobile Glu, MySpace և Qik ընկերությունները: Ավելին, կոնտենտի տարածման բնագավառում շուկայի առաջատար բազմաթիվ ընկերություններ, ինչպիսիք են The Associtated Press, Netflix, Paramount Digital Entertainment, Shazam և այլն, պատրաստակամություն հայտնեցին Նոկիայի օգտագործողների բազմամիլիոնանոց լսարանին  ընդգրկելու նպատակով սատարել Ovi Store-ին:
Մայիսի սկզբին նոր ծառայությունը օգտագործելու հնարավորություն կունենան     Series 40 և S60 հենահարթակով Նոկիա սարքերի տասնյակ միլիոնավոր օգտագործողներ: Օնլայն խանութի պարզ և հարմար ինտերֆեյս պարունակող առաջին սարք կդառնա Nokia N97, որը վաճառքի կհանվի հունիսին:
Նոկիան ձգտում է իր սարքերի համար տարբեր ծրագրային պլատֆորմների աշխատանքի ընդհանուր բազա ստեղծել, որը թույլ կտա հավելվածներ մշակողներին օգտվել HTML, Java Script և և CSS ստանդարտ վեբ-տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև  հավելվածների արագ մշակման և ներդրման համար նախատեսված Qt-ի նման բարդ վեբ-միջավայրերի  առավելություններից, ընդլայնելով Նոկիայի սարքերի օգտագործողների հնարավորությունները:
Ի լրացումն մշակողներին առաջարկվող հավելվածների ստեղծման համար նախատեսված հարմար գործիքների լայն տեսականուց, Ovi Store-ը բացում է ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր օգտագործողների համար մատչելի կոնտենտը տարածելու ու դրանից եկամուտ ստանալու ամենահեշտ ճանապարհը:

Всемирный канал распространения медиаданных предлагает не только приложения
Сан-Франциско, Калифорния – Число разработчиков и поставщиков контента, желающих размещать свои решения на Ovi Store, продолжает расти. Тем временем, Nokia начинает сотрудничество с Тимом Крингом (Tim Kring) – создателем и исполнительным продюсером HEROES, одного из самых популярных в мире телепроектов – для разработки нового инновационного контента для Ovi Store. Пользователям всего мира Ovi Store откроется в мае, предлагая релевантный контент для широкого портфолио устройств Nokia.
Первым шагом на пути сотрудничества с Крингом стало подписание Nokia соглашения о стратегическом партнерстве и технической поддержке проекта Кринга под кодовым названием «TEVA». Проект поддерживается самыми разнообразными платформами и включает в себя элементы, которые предполагают как индивидуальное, так и групповое участие пользователей – так что эффект присутствия и соучастия гарантирован каждому.
Кринг осознает растущую значимость мобильности и собирается задействовать Ovi Store в качестве исходного канала распространения проекта среди заинтересованных пользователей, параллельно продвигая его и другими способами. Кринг разделяет видение Nokia – объединять людей через опыт и впечатления, значимые для них. Nokia и Кринг планируют запустить первую мобильную часть проекта летом 2009 года, причем ее развитие будет происходить на региональных уровнях.
«Тим Кринг, голливудский визионер и мастер сюжета, понимает, что доступ к Ovi Store для миллионов пользователей по всему миру – это мощный источник новых форм развлечений, над изобретением которых он сейчас работает, – сказал Теро Оянпера (Tero Ojanperä), исполнительный вице-президент Nokia Services. Сотрудничая с ведущими поставщиками контента и обеспечивая максимально удобную работу сервиса, доступного для миллионов устройств Nokia, Ovi Store рассчитывает занять позицию особенной развлекательной платформы».
После открытия Ovi Store должен стать масштабируемой сетью распространения продуктов мультимедиа, не имеющей себе равных по размерам и возможностям, с механизмами целевого предоставления современного контента и различными вариантами получения дохода, благодаря которым поставщики контента и разработчики приложений могут в полной мере использовать огромную аудиторию пользователей устройств и сервисов Nokia во всем мире.
«Меня вдохновляет перспектива распространения сюжетно-повествовательного контента за пределы традиционной аудитории и вовлечения миллионов пользователей Nokia через Ovi Store, – говорит Кринг. – Мобильная индустрия достигла той степени зрелости, когда можно говорить о возникновении креативной платформы для обмена впечатлениями, передачи данных и распространения  кроссплатформенного контента. И я намерен  воспользоваться этими неограниченными возможностями в полной мере».
На конференции по Web 2.0 в Сан-Франциско 1 апреля 2009 года Оянпера и Кринг выступили перед веб-разработчиками и разработчиками мобильных приложений и рассказали о возможностях, которые открываются для них с запуском Ovi Store. Также, 1 апреля, но уже во Франции, в Каннах, на конференции развлекательной индустрии MIPTV выступит Никлас Савандер (Niklas Savander), исполнительный вице-президент Nokia Services. Он в деталях расскажет о возможностях сотрудничества с Ovi Store. Вместе с тем, Джордж Линардос (George Linardos), вице-президент Nokia Services, отправился в Лас-Вегас на выставку CTIA, чтобы рассказать участникам рынка беспроводных технологий о сотрудничестве Кринга и Ovi Store.
С начала марта поставщики контента, разработчики и существующая экосистема разработчиков Forum Nokia начали загружать свой контент через publish.ovi.com, чтобы стать пионерами по распространению своих мультимедиа-продуктов через Ovi Store. На сегодняшний день подписку оформили тысячи поставщиков контента и разработчиков со всего мира, главным образом из США, Великобритании, Китая и Индии.
На Всемирном мобильном конгрессе (Mobile World Congress) о своей поддержке Ovi Store заявили EA, Facebook, Fox Mobile, Glu, MySpace и Qik. Более того, многие компании, лидеры рынка в сфере распространения контента, такие как The Associated Press, Netflix, Paramount Digital Entertainment, Shazam и другие, выразили готовность поддержать Ovi Store, чтобы получить доступ к многомиллионной аудитории пользователей Nokia.
В начале мая доступ к новому сервису получат десятки миллионов пользователей устройств Nokia на платформе Series 40 и S60. Первым устройством, включающим простой и удобный интерфейс онлайн магазина, станет Nokia N97, который появится в продаже в июне.
Nokia стремится к созданию общей базы для работы различных программных платформ для своих устройств, что позволит разработчикам приложений воспользоваться преимуществами стандартных веб-технологий, таких как HTML, Java Script и CSS, а также сложными веб-средами, например, Qt, предназначенными для быстрой разработки и внедрения приложений, которые расширят возможности пользователей устройств Nokia.
Помимо широкого набора удобных инструментов для создания приложений, предлагаемого разработчикам, Ovi Store открывает самый простой способ распространения и получения дохода от контента, который будет доступен миллионам пользователей по всему миру.
Nokia – мировой лидер в области мобильных решений, развивающий и совершенствующий конвергентную индустрию в области Интернета и телекоммуникаций. Мы создаем широкий ассортимент мобильных устройств, поддерживающих сервисы и программное обеспечение, которые открывают для пользователей мир музыки, навигации, мультимедиа, обмена сообщений и игр. Кроме того, Nokia поставляет широкий ассортимент оцифрованной картографической информации через NAVTEQ, а также оборудование, решения и услуги для сетей связи через Nokia Siemens Networks.